GiantMicrobes - Komórka kostna [Osteocyte]

Dostępność: 0 szt.
Maksymalna ilość dla możliwych parametrów produktu została osiągnięta.
Wysyłka w ciągu:2-3 dni robocze
Cena dostawy: 8
Odbiór osobisty:
0
Kurier 48 - odbiór w punkcie:
8
Kurier 48:
10
Kurier 48 - odbiór w punkcie - OSTROŻNIE!:
14
Kurier 48 - OSTROŻNIE!:
15
Ekspres 24:
16
Ekspres 24 - pobranie:
22
Ekspres 24 - OSTROŻNIE!:
24
Ekspres 24 - pobranie - OSTROŻNIE!:
30
Cena: 29.90
Brak towaru
Powiadomienie zostało aktywowane. Na adres [[EMAIL]] zostanie wysłana informacja, gdy produkt znów będzie dostępny w sklepie. Poinformuj mnie,
gdy produkt będzie dostępny
Wpisz swój e-mail:
Udostępnij:

Komórka kostna (Osteocyte)

Nie rzucaj kośćmi bez potrzeby :)

FAKTY: Każda kość to w istocie skomplikowana konstrukcja zbudowana ze zmineralizowanych komórek na podobnej zasadzie jak rafa koralowa.

Wszystko zaczyna się od młodych komórek zwanych osteoblastami, które posłusznie wydzielają osteoid – substancję organiczną będącą budulcem macierzy kostnej. Niestety wraz z postępem prac osteoblasty stają się coraz bardziej uwięzione przez produkowany przez siebie osteoid – zostają pogrzebane żywcem!

Aby przeżyć, osteocyty (bo tak się nazywają dojrzale osteoblasty) ukrywają się w tzw. jamkach kostnych, kontaktując się z sąsiednimi komórkami przy pomocy wypustek cytoplazmatycznych biegnących wąziutkimi kanalikami kostnymi. Po połączeniu się ze sobą komórki te tworzą żywą sieć, która umożliwia wymianę substancji odżywczych i metabolitów wewnątrz kości. Podłączone do sieci komórki informują się wzajemnie, które części kości należy wzmocnić, a którym można pozwolić na częściowy rozkład.

Podczas resorpcji tkanki kostnej przez osteoklasty dochodzi do usunięcia materiału otaczającego osteocyty – to jedyna nadzieja dla uwięzionych komórek. Niestety naprężenia kości ulegają ciągłym zmianom, co skutkuje nieustanną przebudową i wzmacnianiem tkanki, przez co osteocyty nigdy nie mogą opuścić swojego więzienia.

W niektórych przypadkach resorpcja tkanki kostnej postępuje szybciej niż jej odbudowa przez osteoblasty. Wówczas dochodzi o osteoporozy. Osłabienie struktury kości dotyka w szczególności kobiety, u których po menopauzie dochodzi do nagłego spadku stężenia estrogenu (choć wzmożona aktywność osteoklastów może mieć miejsce także u mężczyzn w wyniku obniżonego poziomu testosteronu). W skrajnych przypadkach degradacja może prowadzić do patologicznej łamliwości kości. Na szczęście zmiana trybu życia, suplementy diety oraz środki farmakologiczne mogą z powodzeniem ułatwić życie chorych na osteoporozę.

GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Dziękujemy za dodanie komentarza.
Oceń
Jakość:
Funkcjonalność:
Cena:
Opinia:
Podpis:
Profesjonalna platforma sklepowa SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie

Informacja

Produkt został dodany do przechowalni