• GiantMicrobes - Salmonella [Salmonella typhimurium]

Salmonella - maskotka z serii GIANTmicrobes.

31.00 -52% 15.00
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
31
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2 dni robocze
Cena przesyłki 12
Odbiór osobisty 0
Przesyłka kurierska 12
Paczkomat 12
Przesyłka kurierska - pobranie 22
Przesyłka kurierska - OSTROŻNIE! 22
Przesyłka kurierska - pobranie - OSTROŻNIE! 32
Dostępność 1 szt.

Salmonella (Salmonella typhimurium)

Co było pierwsze - jajko czy kura? A może jednak ukryta w jajkuSalmonella?

FAKTY: Bakterie salmonelli odkryte w 1885 r. przez amerykańskiego weterynarza Daniela E. Salmon, należą do głównych przyczyn zatrucia żywności na świecie. Salmonella występuje powszechnie i można ją znaleźć w różnych pokarmach. Również zwierzęta domowe mogą ją przenosić, szczególnie gady. Jednak ulubionym miejscem przebywania salmonelli jest drób i jajka.

A jak bakterie salmonelli przedostają się do swojej następnej ofiary? Sos do sałatki „Caesar", domowy adwokat, lody, majonez, sos holenderski i lukier to typowe drogi przenoszenia bakterii, nie mówiąc o niedogotowanych kurczakach. Niehigieniczne zasady podczas przygotowywania posiłków, takie jak pomijanie dokładnego mycia rąk, naczyń i powierzchni, które miały kontakt z surową żywnością również odpowiadają za zakażenie.

Zakażenia salmonellą najczęściej występują po okresie inkubacji od 6 do 48 godzin, trwają krócej niż tydzień i nie wymagają leczenia. Jednak w ciężkich przypadkach, najczęściej u dzieci, osób w podeszłym wieku i z upośledzonym układem odporności - odwodnienie związane z nadmiernym wydalaniem płynów wymaga hospitalizacji. A jeśli bakterie wymkną się z układu pokarmowego i przedostaną się do krwiobiegu - natychmiastowe leczenie szpitalne jest konieczne.

Chociaż rzadko zdarzają się skutki długotrwałe, czasami przywrócenie harmonii przewodu pokarmowego wymaga wielu miesięcy. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić również bóle artretyczne określane mianem zespołu Reitera. Więc nie bądź ptasim móżdżkiem: myj ręce i jedz ugotowaną żywność, by nie dać się złapać salmonelli.

GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.