• Ochrona danych osobowych

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Zapewne już Państwo to zauważyli, ale na wszelki wypadek informuję: na stronie plonaca-zyrafa.pl prowadzę sklep internetowy. Generalnie chodzi o to, że Państwo wybierają towar który chcą kupić, a ja wysyłam go na wskazany adres. W tym momencie wkraczają przepisy o ochronie danych osobowych.
Proszę mieć świadomość, że mnie osobiście Państwa dane nie są w ogóle do niczego potrzebne i gdybym mógł, to bym ich nie gromadził, żeby oszczędzić sobie problemów, a Państwu – czytania tego tekstu. Niemniej jednak – żeby można było złożone przez Państwa zamówienie zrealizować, muszę wiedzieć na jaki adres ma być ono wysłane. Żeby usprawnić sam proces doręczenia, przydatny może być również Państwa numer telefonu (a w przypadku niektórych przesyłek z odbiorem w punkcie jest on nawet wymagany). Osobne przepisy zobowiązują mnie do poinformowania Państwa o przysługujących prawach, a takie informacje najwygodniej jest mi przesłać w formie mailowej – więc dochodzi do tego jeszcze Państwa adres e-mail.
 
W związku z powyższym informuję o zakresie i celu gromadzenia podanych przez Państwa danych osobowych.
1. Jeśli chcą Państwo założyć konto w naszym sklepie, zmuszeni będziemy poprosić o podanie adresu e-mail. Będzie on użyty wyłącznie jako identyfikator konta, na niego zostanie też przesłany link aktywacyjny. Jeżeli po zalogowaniu na swoje konto w sklepie złożą Państwo zamówienie – to na ten adres przesłane zostaną wymagane prawem informacje, faktury i informacje o wysłaniu zamówienia (z numerem przesyłki) lub o możliwości jego odbioru. Na ten adres będziemy również wysyłać informacje o zmianach regulaminu. Państwa adres e-mail nie będzie przekazywany podmiotom trzecim.
Konto można usunąć w dowolnym momencie i nie będzie to miało żadnego wpływu na obsługę zamówień itp. (konto w sklepie to funkcja przewidziana wyłącznie dla Państwa wygody), proszę mieć jednak na uwadze, że nie spowoduje to usunięcia informacji o złożonych przez Państwa zamówieniach (o tym poniżej).
2. Za racji tego, że kupiony w sklepie towar wysyłamy, musimy wiedzieć do kogo i na jaki adres nadać przesyłkę. W związku z tym z największym ubolewaniem prosimy Państwa o podanie imienia i nazwiska (plus ewentualnie nazwy firmy) oraz adresu wraz z numerem telefonu, najlepiej komórkowego. Tutaj już niestety musimy podane przez Państwa dane przekazać dalej: konkretnie przewoźnikowi, który dostarczy do Państwa kupiony towar. Długo nad tym myśleliśmy i po prostu nie ma innej możliwości. Nie jesteśmy w stanie sami dostarczać przesyłek, więc musimy się zdać na profesjonalistów w tej dziedzinie.
Państwa adres nie będzie poza tym używany do żadnych innych celów. Proszę mieć też świadomość, że nie mają Państwo absolutnie żadnego obowiązku jego podawania, ale jeśli go Państwo nie podadzą, to nie będziemy wiedzieli dokąd dostarczyć zamówienie – więc trzeba je będzie odebrać osobiście.
Niezbędny też będzie Państwa adres e-mail – w celu przesłania wymaganych prawem informacji itp. (patrz pkt 1.). Może on też zostać przekazany przewoźnikowi, niektórzy wręcz tego wymagają (np. InPost - bez adresu e-mail nie da się zarejestrować przesyłki paczkomatowej).
Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą będą chcieli Państwo otrzymać fakturę VAT, niezbędne będzie podanie również numeru NIP.
Mogą Państwo zażądać usunięcia swoich danych w dowolnym momencie, jednak Państwa dane będą przechowywane przynajmniej przez okres obowiązywania rękojmi (czyli dwa lata od złożenia zamówienia, plus rok na poinformowanie o wykryciu wady, czyli trzy lata). Faktury mam obowiązek przechowywać dłużej, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. A, żeby nie było wątpliwości: faktury przekazuję księgowej.
3. Niezależnie od dwóch powyższych punktów – mogą Państwo podać swój adres e-mail w celu otrzymywania (jak to się ładnie z angielska nazywa) newslettera. Polega to na tym, że raz na jakiś czas wysyłamy informacje o promocjach lub ciekawych nowościach w sklepie. I w sumie tyle. Nie będziemy przysyłać spamu ani podobnego badziewia.
Newsletter jest niezależny od konta w sklepie i składanych zamówień (czyli np. można założyć konto w sklepie ale nie życzyć sobie newslettera albo odwrotnie).
Rezygnacja spowoduje usunięcie adresu e-mail z listy wysyłkowej i to zamyka temat.
 
Swoje dane mogą Państwo zmieniać lub usuwać korzystając z odpowiednich ustawień na stronie sklepu, lub kontaktując się ze mną, najlepiej na podany poniżej adres e-mail.
 
Państwa dane będą przechowywane i przetwarzane przez następujący podmiot:
Zofia Mateuszczyk
Sklep Płonąca Żyrafa
Wygodna 26/110
94-024 Łódź
NIP: PL7272615995
tel.: 602527288
mail: sklep(at)plonaca-zyrafa.pl
(czyli przeze mnie). Mam nadzieję, że to wyjaśnia wszelkie sprawy związane z ochroną danych osobowych.

Zofia Mateuszczyk